Byt platce dph nebo ne, poradite prosim?

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod businessman 2. 7. 2006 22:30

Dobry den, zalozil jsem firmu z velkoobchodem na obleceni, ale nejsem platce dph, jelikoz prodavam v malem obchode. Firmy odmne chteji brat zbozi, ale rikaji, ze pouze v pripade, ze budu platcem DPH.

Nevim, co je lepsi.

Dale mne zajima to, jelikoz dovazim zbozi ze zemi, ktere nejsou v EU a musim platit clo a vysoke dph, pokud budu platcem, mohu si nejak zaadat o vraceni dph, ktere zaplatim celnikum? dekuji moc
businessman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 7. 2006 06:10

1) pokud ty firmy odmítají obchodovat, nebudeš-li plátcem DPH nic jiného ti asi nezbývá
2) ano veškeré DPH na vstupu je možné odečíst (kromě vybraných vyjímek)
Zboží v tvém obchodě se zdraží jen o DPH z tvé marže.
Příklad:
Dovezeš za 100 (včetně dopravy a cla), celníci ti přihodí DPH = 19. Ty si přihodíš řekněme 50 % = 119 (náklady na zboží)+ 50 % = výsledná cena 178,50
Budeš-li pláce, je to takto:
Dovezeš za 100, celníci ti sice přihodí DPH, ale to si zase odečteš.
Přidáš 50 % = 100 (náklady na zboží bez DPH) + 50 (marže)+ DPH (ze 150) = 178,50; výsledná cena se nezmění
(to tedy v případě, že budeš mít procentuelně stejnou marži)
Absolutně to neplatí, v prvním případě je zisk 59,50, ve druhém jen 50 Kč, pokud by sis chtěl zachovat stejný absolutní zisk, stálo by zboží ve druhém případě 159,50 + DPH = 189,80 Kč.
Ovšem pro firmy (které jsou plátci DPH), které od tebe nakupují by bylo levnější. V prvním případě to je totiž 178,50, kdežto ve druhém 159,50 (bez DPH).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod businessman 3. 7. 2006 11:49

děkuji za super odpověď,

ještěse zeptám, pokud jsem plátcem dph, je nutné zavádět podvojné účetnictví?
businessman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2006 12:21

Ne .... i když jste plátce DPH můžete vést daňovou evidenci (dříve jednoduché účetnictví).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod businessman 13. 7. 2006 14:21

děkuji za odpovědi
businessman
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků